Záleží nám na budúcnosti

24.09.2018

Vážení Podolínčania, priatelia prírody. Máme za sebou prázdniny, deti sa vrátili do škôl a my k našej práci. Tak ako sú našou budúcnosťou deti, sú ňou aj naše lesy. My pokračujeme v starostlivosti o ne s cieľom udržať ich v dobrej kondícii a previesť ich nástrahami vývoja a vplyvov škodlivých činiteľov až do dospelosti. Vedeli ste, že lesný "dorast", mladiny do veku 40 rokov, tvoria takmer polovicu(45%) rozlohy všetkých podolínskych lesov?

Na zachovaní lesov pre budúce generácie nám záleží a popri zabezpečovaní obnovy a starostlivosti o stromčeky vyrastené zo semien materských porastov sme od založenia spoločnosti vysadili už viac ako 80 000 stromčekov na ploche 25 hektárov, čo je rozloha zhruba štyridsiatich futbalových ihrísk. Za dva roky. Pri ťažbe rešpektujeme možnosti a stav lesa a pozeráme ďaleko do budúcnosti. Kým nám totiž mladiny dospejú, musíme si zásoby dreva, ktoré máme, rozložiť až na niekoľko desaťročí.

Popri odbornej starostlivosti o lesy nezabúdame ani na Vás. Ukázalo sa, že cesta, ktorou sme sa vybrali, je správna. Ďakujeme za slová podpory, ktorými pravidelne oceňujete našu snahu spríjemniť Váš pobyt v lesoch. Čo je však dôležitejšie a čo vnímame ako veľký potenciál, je Váš pocit spoluzodpovednosti za stav prírodného prostredia a chuť spolupracovať.

Ako sme na to prišli? Keď sme v roku 2016 začínali, našli sme dolinu v nie práve "najreprezentatívnejšom" stave. Nepotešili nás hlavne staré, nespracované kalamity, porasty nevyčistené od haluziny, suchých stromov a polomov. Tiež zarastené sklady, neudržiavané studničky, dve rozpadajúce sa lavičky a niekoľko prírodných zaujímavostí ukrytých pred zrakmi návštevníkov. Ku tomu množstvo plastových fliaš, plechoviek, pneumatík a najrôznejšieho odpadu popri ceste a v potoku. Začali sme tým, že sme pri každej návšteve lesa časť tohto odpadu z lesa zobrali. V tomto roku nám s čistením doliny výrazne pomohli aj žiaci základnej školy pod vedením zanietených pedagógov. Od Klina až po Podolínec nazbierali niekoľko vriec odpadkov, za čo im patrí naša, a verím, že aj Vaša vďaka. Druhým krokom bolo vykosenie skladov, okolia cesty, osadenie niekoľkých lavičiek a hlavne vriec na odpadky. Už po niekoľkých týždňoch sme s potešením skonštatovali, že ľudia sa tiež radi pohybujú po čistom lese a robia si po sebe poriadok sami. Toto vyvolalo v meste pozitívne ohlasy a návrhy na rôzne zlepšenia nenechali na seba dlho čakať. Takto uzrel svetlo sveta aj Podolínsky vodopád, ktorý sme doslova "vysekali z krovia" a z ktorého sa čoskoro stalo obľúbené miesto Vašich vychádzok. Upozorní Vás naň smerovník pri ceste len 1,8 kilometra od kaplnky Sv. Huberta. 

Aj cestou k vodopádu sa je na čo pozerať, kde si sadnúť, napiť sa vody, či opiecť slaninku. Miesto na opekanie pod starou jabloňou s lavičkami a ohniskom už dobre poznáte a radi ho navštevujete. Len o pár sto metrov vyššie môžete obdivovať mohutnú borovicu, ktorá na svoje objavenie tiež čakala ukrytá v kríkoch a ktorej okolie sme upravili už minulý rok. 

Toto leto sa dočkala svojej opravy aj studnička, ktorá na Vás čaká neďaleko starej borovice, tiež hneď pri asfaltovej ceste. 

Nie je však sama, ktorú sme pre Vás vyčistili a opravili. Novú tvár dostala aj "Čurinka" pri vodopáde a "zdatnejších" turistov, poľovníkov a hubárov potešia aj upravené pramene v Kline alebo cestou na Špicberg.

Pre tých, ktorí sa dostanú aj do "vyšších nadmorských výšok", sme na Zbojníckom stole vyrobili jednoduché, ale funkčné a na údržbu nenáročné posedenie, kde si môžete počíhať na nič netušiacich pocestných, alebo len tak posedieť a vychutnať ticho lesa. 

Lavičky v Kline, na Plontane, pri Hubertovi, alebo Pod jabloňou si zvlášť predstavovať nemusíme, využívate ich už viac ako rok a obľúbili si ich cyklisti aj rodiny s deťmi.

Všetky tieto miesta (okrem spomínaných dvoch prameňov) nájdete priamo pri asfaltke a pri prechádzke dolinou ich nemôžete minúť. Tak napríklad spomínaná borovica je od mesta vzdialená len necelých 3,5 kilometra, vodopád zhruba 6 kilometrov a na Zbojnícky stôl je potrebné prejsť 9 kilometrov.

Týmto sme ale neskončili. Dokázali sme, že aj za málo peňazí vieme vytvoriť pekné veci a v duchu už prezentovaných zámerov chceme pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Ďalšími na rade sú prístrešky v niektorých lokalitách, alebo lesnícky náučný chodník s naozaj zaujímavými prírodnými úkazmi, ukážkami lesníckej práce a sily lesa, alebo krásy a umu našej matky prírody. Myslím, že sa máme na čo tešiť.